Duhovka
Domů Fotogalerie O nás Akce Team Základní škola E-ŽK Kontakt
Fotogalerie O nás Akce Team Základní škola E-ŽK Kontakt

Školní akce

V naší školce v listopadu 2017 zažijete mnoho legrace.

Vážené maminky a tatínkové,

Slovy klasika „čas letí jako bláznivý, já nechytím ho ani vy“. Stejně tak letí čas v naší školce a za pár dní jsou tu Vánoce. V duchu zimního času, čerta a Mikuláše a samozřejmě Vánoc se odehrávají všechny naše společné aktivity a tvoření.

Kromě zpívání, tanečků, kreslení, lepení a všelijakého tvoření jsme dělali mnoho dalších zajímavých věcí.

Protože děti milují všechno, co běžně děláte doma, upekli jsme s nimi zdravé sušenky. Povídali jsme si na téma zdravé potraviny a cukr. Zpracovávali jsme těsto, vykrajovali a zároveň se učili, že když se pracuje v kuchyni, je třeba si umýt ruce a vzít zástěrku. Děti tato aktivita nesmírně bavila a nás také.

Pokračujeme ve cvičení jemné motoriky, naléváme nad táckemvodu do různých nádobek a učíme se nalévat po vyznačenou rysku. Učíme děti držet konývku oběma rukama, pokud se voda vylije, také si po sobě uklízí. Tato aktivita je pro tento věk velice složitá, ale zároveň neuvěřitelně zábavná. Pokud byste si s dětmituto aktivitu také rádi vyzkoušeli, je dobré dát jim nádoby třeba do vany. Děti mohou být bezstarosti a vám neudělají nepořádek. Aby učení bylo efektivní, je dobré děti chválit, i když se jim dílo úplně přesně nepodaří. Dětičky získají sebedůvěru a věci jim půjdou čím dál lépe. Dobrá průprava na jemnou motoriku a také na správné držení lžíce či příboru je například přesýpání mouky přes sítko společně s čočkou nebo přenášení fazolek z jedné misky do druhé.

Velice nás potěšila vaše účast na tvoření věnců a čas jsme si s vámi užili. Stejně tak se těšíme na setkáni s vámi na naší besídce a jarmarku, na které se svědomitě připravujeme.

Další velice pěknou aktivitou a zároveň zážitkem je návštěva lesoparku a tvoření dobrůtek pro zvířátka. Připravujeme pro ně ovoce, zeleninu a sušenky pro ptáčky z oříšků, tuku a ovesných vloček. Zároveň si při výrobě budeme povídat o tom, co které zvířátko jí a co znamená slovo masožravec, býložravec a všežravec. Samotná návštěva lesoparku a zdobení vánočního stromečku pro zvířátka, už byla jen třešničkou na dortu.

Zajímavé a podnětné aktivity děláme také venku. Děti se učí nejen chodit spořádaně ve dvojících a dodržovat bezpečnost, ale také objevují svět. Hrajeme na zvířátka, poznáváme rostliny a stromy, učíme se pravidlům silničního provozu, ale zároveň se děti mohou dotýkat materiálů, které se v přírodě nachází. Mohou se dotknout hlíny, písku, asfaltu, štěrku, rostlin, trávy nebo třeba stromů. Děti neskutečně rády objevují svět kolem nás, venkovní aktivity jsou velmi oblíbené. Možná také proto, že jsou kreativní a jejich činnost venku je spontánní a svobodná. V souvislosti s venkovním objevováním prosím myslete na to, že se děti mohou také ušpinit. Aby nás to stálo všechny méně práce, zvažte prosím pořízení gumových oteplených kalhot. Kalhoty se dají otřít a můžete je ve školce nechávat klidně celý týden. Děti navíc mají svobodu a nikdo nemáme strach, že se nepřiměřeně zašpiní.

Tvoření s předškoláčky

Možná jste si již někteří všimli, že s dětmi vytváříme projekt - Svět kolem nás. Zábavnou formou objevujeme zeměpis. Můžete si s dětmi povídat již o třech kontinentech. Děti vytvořily Afriku, Asii a Evropu.

Povídáme si - nejen o jednotlivých kontinentech, jejich fauně a floře, ale i o tom, kde se vlastně kontinenty vzaly, co je voda, odkud se bere, co je nížina, co jsou hory, kde se vzaly, kde je jaké klima, co je pro život důležité (voda, vzduch, země) a další zajímavosti, které nás napadnou. Pro děti je to velice zajímavé a myslíme, že je to baví. V prosinci budeme dělat několik pokusů, pokud by někdo z vás měl zájem, můžeme vám doporučit materiál, ze kterého čerpáme, můžete s dětmi doma pokračovat.

V chodbě u Podmořského světa budete moci zanedlouho vidět zeměkouli, kterou jsme s dětmi vytvořili a kontinenty, o kterých jsme si již povídali, jsou zde vykreslené.

Během našeho objevování a poznávání si děti vytváří portfolio, které mají vždy ve své přihrádce, pokud se chcete podívat a třeba i s dětmi pokračovat či navázat. Jen vásprosíme - desky vždy vracejte zpět do přihrádky a nevkládejte jiné výkresy a tvoření. Na konci projektu budou mít děti kompletní vlastní knihu, kterou si samy vytvořily.

Přejeme krásný předvánoční čas, hodně klidu a pohody.

Boudo, budko - kdo v tobě přebývá…
Hrajeme si na lékaře
Hrajeme si a tvoříme každý den
Listopad v Africe
Tvoříme s rodiči na Jarmark
Venku je to prima
Zdobíme stromeček v lesoparku

Jak se žije v mateřské škole v říjnu 2017

Vážení a milí rodiče,
pokusíme se Vám každý měsíc podat malé zpravodajství :o) o tom, co jsme s Vašimi dětmi celý měsíc zažívaly za dobrodružství, co všechno jsme dělaly a co už umíme. Budete tak mít přehled o tom, jak se vaše děti zdokonalují a také můžete nasbírat inspiraci, jak si třeba doma pomoci maličkostmi, které dětem moc pomáhají. Navíc můžete navázat na čas strávený ve školce a třeba s dětmi opakovat a rozšiřovat jejich nově nabyté dovednosti. Každé vyprávění bude doprovázeno fotografiemi, které si můžete stáhnout a potěšit i babičky a dědečky.

Tak tedy:

V měsíci říjnu jsme vyráběli oblékací piktogramy, kreslili jsme s dětmi oblečení vhodné pro toto roční období a oblékali jsme panáčka. Děti se tak učí, které oblečení má být první a které přijde jako další.

Vyfotografovali jsme obsahy šuplíku a nalepili obrázky na nábytek, aby se děti lépe orientovaly v tom,co kam patří, a mohly také pomáhat při úklidu.

Vytvořili jsme malé berušky a na ně připevnili fotografie vašich dětí.Pokud dobře papají, jejich beruška popoleze blíže ke sluníčku. Děti z toho mají velkou radost.

Obkreslili jsme nožičky dětí na samolepící tapetu a vytvořili dětem cestičky třeba do jídelny, aby se jim zábavněji a zároveň správně chodilo.

Začali jsme děti podporovat v běžných činnostech jako je nalévání pití, krájení příborovým nožem a správné držení lžíce pomocí Montesorri aktivit. Děti přelévají vodu pomocí malé konvičky do malých kalíšků na tácku, aby nebyla potopa. :o) Krájely jablíčka a sušily křížaly, také vykrajovaly sušenky a přendávaly pomocí lžičky z mističky do mističky lískové oříšky. Chodíme s pytlíčky na hlavě jako africké ženy po laně a učíme se tak držet rovnováhu.

Kromě této školky hrou jsme si také samozřejmě hráli, zpívali, říkali si říkadla, hráli divadlo, sportovali, kreslili a připravovali se na Halloween.

Při venkovních aktivitách si pojmenováváme kytičky, zvířátka, stromy, listy a plody. Počasí nám zatím k těmto aktivitám přeje a jsme venku velice spokojení. Zatím jsme si povídal o žížalách, broucích a jednoduchých rostlinách,které najdeme na louce. Někteří už bezpečně poznají jetel, pampelišku, jitrocel, ale i kokošku pastuší tobolku. Ze stromů už si velice dobře pamatují javor a topol. Jsou teď na podzim nádherně barevné a také je máme na hřišti.

S většími dětmi provozujeme nad rámec klasického předškoláčka také Montersorri aktivity, které jsme nazvali Svět kolem nás. Kreslíme mapu, učíme děti, kde se bere voda, co to jsou kontinenty a jaká zvířátka na nich žijí.

Protože máme sami děti a víme, že při otázce, co jste dnes dělaly ve školce a co bylo k obědu, přijde obligátní odpověď NIC,rozhodli jsme se vás informovat, abyste mohli s dětmi lépe debatovat a sdílet věci, které dělají vevaší nepřítomnosti.

Doufáme, že se nám podaří toto zpravodajství udržet při životě a stále nám na něj bude zbývat trochu času.

Na závěr snad ještě, VAŠE DĚTI JSOU ÚŽASNÉ A NESKUTEČNĚ ŠIKOVNÉ.

DĚKUJEME ZA ČAS STRÁVENÝ S NIMI A PRO VĚTŠÍ ÚSPĚCHY DOPORUČUJEME, CHVALTE, CHVALTE, CHVALTE. :O))

„Svět kolem nás“- celoroční projekt pro nejstarší děti
Dědek zasadil řepu, vyrostla velká - převeliká…
Dušičky a netradiční oslava
„Děti z mateřské školy Duhová cesta jely na turnaj ve fotbale“
Hrajeme si na zvířátka
Huráááá - už tu máme podzim
Pečeme dobrůtky pro maminky…
Říjen v Africe

Co se děje v září 2017 v MŠ - je to prostě Pohádka

První měsíc ve školním roce byl ve znamení přátelství a poznávání jeden druhého. Děti si užily mnoho legrace, mohly si vyzkoušet různé hudební nástroje, stavebnice, mozaiky. Společně jsme tančili, zpívali. Naučili jsme se i první říkadla – Kominíčka, Ruce, ruce, ručičky, nejoblíbenější hrou se stal Ježek a Vysoko v horách… určitě si s dětmi doma můžete zatančit a zazpívat.

Máme nové kamarády
Plavání
Podzim v Podmořském světě