Advent v naší škole
Hudebně-dramatické představení Adventní kalendář

Podzim se svými krásnými barvami je pryč a příchod sněhové nadílky v dětech rychle probudil „těšení se na Ježíška“. V první chvíli si možná učitel povzdychne, že v tuto dobu žáci na učení moc nemyslí, ale nic není ztraceno – můžeme využít toho, že nyní děti zajímá vše, co se týká Vánoc.

Začali jsme ve škole číst o adventním čase a jeho tradicích. Dozvěděli jsme se zajímavé informace, naučili jsme se dobová říkadla i písně. Vše jsme začali dramatizovat v hodinách literární výchovy, prvouky, při hudební výchově i v hudebně dramatickém zájmovém kroužku a ve školní družině. Postupně vznikalo krátké divadelní vystoupení plné adventních zvyků, písniček a říkadel. Nadšení malých herců podpořili i rodiče - maminky dětem ušily krásné kostýmy, tatínkové vyrobili rekvizity. Naši výtvarníci namalovali adventní kalendář. S bujarým veselím žáci první a druhé třídy přivítali informaci, že naše divadelní představení „Adventní kalendář“ budeme hrát na opravdovém hradě. Od této chvíle rodiče nemohli udržet děti doma, i když měly pořádnou rýmu nebo kašel a pár dní domácího léčení by jim pomohlo - se slzičkami děti rodičům vysvětlovaly, že musí do školy, protože nacvičujeme a vystoupení na hradě se blíží...

Nastal toužebně očekávaný den, kdy jsme se společně vydali na Nový Hrad do Jimlína u Loun. Děti v autobuse připomínaly, že po příjezdu musíme najít třetí nádvoří. To jsme hravě našli. Ale objevit ve druhém patře Rytířský sál byl úkol těžší. Hrad nás překvapil svou rozlehlostí a množstvím chodeb i sálů. Dobově oblečení lidé ze zdejšího panství nám pomohli a my jsme se ocitli v sále s překrásně malovaným stropem. Na dětech bylo vidět, že chtějí představení odehrát co nejlépe. Diváků bylo hodně a malé herce potěšilo, že v obecenstvu objevili známé tváře rodičů i prarodičů, kteří je přijeli podpořit. Atmosféra hradu umocnila snahu dětí a na konci představení se v hledišti objevily i kapesníky na slzy dojetí.

Děti se v adventním čase naučily mnoho nového z naší historie, seznámily se s dobovým oblečením (na vlastní kůži si vyzkoušely, že ne vždy bylo oblečení pohodlné či praktické), naučily se nové písně, seznámily se s technikou pohybu na jevišti, s pantomimou, přednášely lidovou poezii, v reálné situaci jsme společně zdolávali problémy, které život přináší (například řešení technických problémů při hraní divadla, hledání Rytířského sálu… :-)).

Představení jsme ještě hráli v rámci vánočních oslav na chomutovském náměstí, v městském divadle i v naší školičce, kde v obecenstvu seděli „dospěláci“ z Domečku. (Děti si daly záležet, aby to svým vedoucím z kroužků zahrály co nejlépe.) Zaměstnanci Domečku nás mile překvapili, protože naše představení natočili a umístili na své stránky i na YouTube.

Na začátku ledna jsme naposledy oblékli všechny herce, přidali jsme ještě tři krále a představení obohacené o jednu tradici jsme zahráli dětem z mateřské školy a přípravné třídy.

Nyní chce být asi polovina dětí herci, ale to není to nejdůležitější, velkým přínosem pro děti je, že vše si přímo prožily, díky rodičům i dalším dospělým mají dění zdokumentované a jen tak na to nezapomenou.